VšĮ „Lazdijų turizmo informacinis centras“

Lazdijų krašto piliakalniai

Lazdijų krašto istoriją garsina ir kraštovaizdį puošia legendomis apipinti senieji Rudaminos, Paveisininkų, Prelomčiškės, Giraitės ir kiti piliakalniai. Iš viso jų galima suskaičiuoti net 24.

Rudaminos piliakalnis su senovės gyvenviete yra vienas žinomiausių Užnemunėje gyvenusių jotvingių paminklų. Piliakalnio plotas 22,8 ha. Piliakalnis įrengtas buvusio ežero krante, ant atskiros, aukštos ir masyvios kalvos viršūnės. Ši kalva užima 2 ha, o jos aukštis – net 195 m virš jūros lygio. Pasak daugelio senųjų istorikų, tokių kaip T. Narbutas, J. Basanavičius ir J. Totoraitis, 1240 m. kunigaikštis Ringaudas čia pastatė Rudaminos pilį, kurioje Mindaugas buvo karūnuotas Lietuvos karaliumi. Rudaminos pilis, deja, neišliko iki šių laikų. Spėjama, kad kryžiuočiai šią pilį sunaikino 1381 m., kai šturmui pirmą kartą buvo panaudotas naujas ginklas – paraku šaudančios bombardos. Ant Rudaminos piliakalnio kasmet liepos 6 d. vyksta Valstybės – Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo – dienos šventė. Tradiciškai šventės dalyviai 21.00 val. gieda Lietuvos valstybės himną.

Giraitės piliakalnis įrengtas atskiroje kalvoje. Aikštelė ovali, pailga vakarų – rytų kryptimi, 21×17 m dydžio, iki 0,5 m aukštesne centrine dalimi ir iki 2 m žemesne rytine puse. Šlaitai statūs, 4–6 m aukščio. Pasakojama, kad Giraitės piliakalnyje esančiame rūsyje palaidotas Lietuvos kunigaikštis Šarūnas. Pasak legendos, jį esą supylė kareiviai, kurie žemę sunešė savo kepurėmis, kalno viduje padarė rūsį ir jame palaidojo kunigaikštį Šarūną, o įėjimą užvertė didžiuliu akmeniu, kuris tebestovi iki šių dienų.

Prelomčiškės piliakalnis – XIII amžiuje čia gyvenusių jotvingių palikimas. Tai vienas didžiausių ir įspūdingiausių Metelių regioniniame parke esančių piliakalnių, stūksantis vakariniame Dusios ežero krante. Piliakalnio papėdėje buvo didelė jotvingių gyvenvietė, o ant piliakalnio stovėjusi gerai įtvirtinta medinė pilis. Nuo Prelomčiškės piliakalnio atsiveria įspūdinga panorama į Dusios ežerą. Įdomi ir legenda apie piliakalnio atsiradimą. Pasak senųjų Padusio ir Prelomčiškės kaimų gyventojų, kadaise šiose apylinkėse stovėjo didelis dvaras, kuriame tarnavo graži mergina vardu Onelė. Apie jos grožį po visas apylinkes sklido gandai, kurie pasiekė ir patį velnią, gyvenantį Dusios ežero vietoje – Pekloje. Velnias pasivertė dailiu jaunikaičiu ir pasipiršo merginai, tačiau toji sutiko tekėti tik su sąlyga, kad jis per dvi dienas supils kalnelį, ant kurio jie atšoks vestuves. Praėjus nakčiai, didžioji dalis kalnelio jau buvo supilta, todėl merginai kilo įtarimas, kad su pačiu velniu bus susidėjusi. Paėmusi jauną gaidį po skvernu, mergina nulėkė prie ežero ir pasislėpusi tarp medžių laukė vakaro, kad pamatytų, kaip jos jaunikis darbą atlieka. Atėjus vakarui ji pamatė, kaip jis išnyra iš vandenų ir su pagalbininkais tęsia darbą. Paryčiui, dar nespėjus išaušti, nekantrusis gaidys sugiedojo, ir velnias su savo pagalbininkais skradžiai ežere prasmego. Tą vietą dabar žmonės Velnio duobe vadina, o taip ir neužbaigtas kalnelis tapo Prelomčiškės piliakalniu. Prie piliakalnio kasmet liepos mėnesį vyksta Oninių šventė.

Atvykite į Lazdijų kraštą ir patys savo akimis pamatykite šiuos ir kitus piliakalnius, užkopkite į jų viršūnes, pasigrožėkite nuo jų atsiveriančiomis gamtos panoramomis, pabandykite įsivaizduoti, kaip jie atrodė senaisiais jotvingių laikais. Kad būtų lengviau išsirinkti, kurį piliakalnį aplankyti, ir suplanuoti patogiausią maršrutą, VšĮ „Lazdijų turizmo informacinis centras“ paruošė Lazdijų krašto piliakalnių žemėlapį, kuriame lengvai rasite juos visus. Taip pat galite išbandyti ir naują Dzūkijos piliakalnių kelio maršrutą. Pasirinkę šį maršrutą, turėsite progą susipažinti su šalia piliakalnių gyvenančiais žmonėmis, kurie puoselėja savo krašto amatus, kuria tradicinius dirbinius, gamina patiekalus, pasakoja legendas. 16 piliakalnių ir 4 savivaldybes (Lazdijų, Alytaus, Prienų ir Trakų) jungiantis Dzūkijos piliakalnių kelio maršrutas prasideda Lazdijų krašte ir vingiuoja pro 4 piliakalnius: Paveisininkų, Šlavantų, Rudaminos ir Prelomčiškės.

  

Atsiliepimai

Komentuoti