Koks turizmo sezonas buvo šiemet?

2020 metai – neabejotinai išskirtiniai. Tai daug iššūkių ir netikėtumų visiems atnešęs laikotarpis. Jų ypač daug  teko turizmo sektoriui. Pasibaigus šiltajam turizmo sezonui norime apžvelgti, koks jis buvo ir ką atnešė Lazdijų kraštui?

Džiugino renginių gausa

Nors dėl kovą prasidėjusio karantino dalis pavasarį planuotų renginių neįvyko, vasara ir ruduo Lazdijų krašto gyventojus ir svečius džiugino renginių gausa. Viso turizmo sezono metu Lazdijų krašto muziejus ir jo padaliniai organizavo įvairias parodas, Metelių bei Veisiejų regioniniai parkai rengė ekskursijas, žygius pėsčiomis, žirgais, baidarėmis bei kitas aktyvias pažintines pramogas, Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka kvietė į parodas, knygų pristatymus, susitikimus su kūrėjais, Lazdijų kultūros centras ir jo padaliniai rengė filmų peržiūras, spektaklius, koncertus, folkloro vakarus. Birželį  visus tėčius ir senelius Lazdijų krašte džiugino Tėvo dienai skirti šventiniai koncertai, Veisiejuose vyko dzūkų krašto folkloro festivalis-varžytuvės „Žolynas, slaunasai“, Metelių regioninis parkas surengė balinių vėžliukų išlydėtuvių šventę, Lazdijų krašte startavo Lietuvos mini ralio čempionato „Gravel Fest Rally 2020“ I etapas, įspūdingas trumpiausios metų nakties – Joninių paminėjimo šventes surengė Seirijų ir Veisiejų gyventojai. Liepą Kučiūnuose šurmuliavo kulinarinio paveldo ir folkloro šventė „Mes esam Dzūkai“, Rudaminoje iškilmingai paminėta Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena,  ant Paveisininkų piliakalnio bei Lazdijuose griausmingai atšvestos Onines. Rugpjūtį Lazdijų krašto žmones džiugino XV-ojo vargonų muzikos festivalio „Clavis Coeli“ bei festivalio „Metelio banga“ koncertai, keliauti kitaip kvietė ir naktinį dviračių žygį „Pavyk saulėlydį“ organizavo Lazdijų turizmo informacinis centras. Visą vasarą Lazdijų krašto gyventojus bei svečius džiugino nemokami kino seansai po atviru dangumi. Rudenį renginių taip pat netrūko. Lazdijų krašto miestai ir miesteliai organizavo rudeninius koncertus ir muges, Europos judomo savaitės proga buvo organizuojami žygiai, ekskursijos ir varžybos. Lazdijų turizmo informacinis centras kvietė dalyvauti pažintinėje ekskursijoje pėsčiomis, žygiuose į Kalniškės mūšio vietą, Pasaulinės turizmo dienos proga visus kvietė kartu leistis į kulinarinę kelionę ir paragauti dzūkiškų skonių pilnos miško grybų sriubos.

 

Kas naujo Lazdijų krašte?

Lazdijų kraštas šį turizmo sezoną keliautojams pasiūlė nemažai naujovių. Partneriaujant Trakų krašto, Alytaus rajono, Prienų rajono savivaldybės vietos veiklos grupėms bei Dzūkijos kaimo plėtros partnerių asociacijai (Dzūkijos VVG) sukurtas naujas 16 piliakalnių ir 4 savivaldybes (Lazdijų, Alytaus, Prienų ir Trakų) jungiantis Dzūkijos piliakalnių kelio maršrutas. Pasirinkę šį maršrutą keliautojai turi progą ne tik užkopti į piliakalnių viršūnes ir pasigrožėti nuo jų atsiveriančiais vaizdais, bet ir susipažinti su čia gyvenančiais žmonėmis, kurie puoselėja savo krašto amatus, kuria tradicinius dirbinius, gamina patiekalus, pasakoja legendas. Maršrutas prasideda Lazdijų krašte ir čia vingiuoja pro 4 piliakalnius: Paveisininkų, Šlavantų, Rudaminos ir Prelomčiškės.

Sukurtas virtualus turas po Lazdijų krašto muziejaus ekspozicijas. Virtualus turas – Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus ir partnerių vykdomo projekto „Virtualus muziejus“, kuris finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo, rezultatas. Jeigu lig šiol neturėjote galimybės arba tiesiog neradote laiko apsilankyti  Lazdijų krašto muziejuje  –  išbandykite virtualią kelionę po muziejaus ekspozicijas. Virtualų turą galite išbandyti čia: http://turai.limis.lt/lazdijai-lt/ (lietuvių kalba), http://turai.limis.lt/lazdijai-en/ (anglų kalba).

Šį turizmo sezoną veiklą atnaujino „Dzūkijos hipodromas“. Hipodrome atnaujinta aikštė kinkinių ir konkūrų varžyboms bei treniruotėms, sportininkų ir žiūrovų saugumui užtikrinti įrengta nauja vidinė apsauginė tvora. Čia vėl vyksta renginiai, edukaciniai užsiėmimai bei treniruotės vaikams.

Net jeigu Lazdijų krašte esate praleidę ne vienas vasaros atostogas, tikriausiai dar neskanavote patiekalų iš restorano „777“ meniu. Žiemą atidarytam restoranui šis vasaros sezonas buvo pirmasis. Užsukę čia galite paskanauti ne tik tradicinių sriubų ar kepsnių, bet ir išmėginti egzotiškus pasaulinės virtuvės skonius.

Šį turizmo sezoną Kalniškės mūšio pažintiniu taku patogiai keliauti galėjo ne tik pėstieji, bet ir dviratininkai. VšĮ „Lazdijų turizmo informacinis centras“ su Kalniškės mūšio pažintinio tako idėjos autoriaus Rimanto Jarmalavičiaus pagalba pažintiniame take įrengė 15 naujų nuorodų, kurios padeda lengviau orientuotis taku ketinantiems keliauti dviratininkams. Taip pat įrengtos papildomos nuorodos, padedančios  keliautojams paprasčiau sugrįžti į maršruto pradžios tašką bei virvė palengvinanti kopimą į statų miško šlaitą. Rudenį pažintiniame take bus įrengti ir nauji tentai su visa svarbiausia informacija apie pažintinį taką bei Kalniškės mūšį.

 

Lazdijų kraštas televizijoje, socialiniuose tinkluose ir spaudoje

Lazdijų kraštas žiniasklaidos dėmesio sulaukė dar balandžio mėnesį. Tuomet LRT televizijos laidos „Panorama“ žurnalistai kalbino Lazdijų krašto kaimo turizmo sodybų savininkus bei turizmo paslaugų teikėjus ir domėjosi, kaip jiems sekasi kovoti su karantino metu iškilusiais iššūkiais. Turizmo paslaugų teikėjai nestokojo viltingo optimizmo ir mielai dalijosi savo patirtimis, kaip ruošiasi artėjančiam vasaros turizmo sezonui.

Lazdijų krašte gausu kultūros ir istorijos paveldo objektų, tad nenuostabu, kad jie dažnai patraukia žurnalistų dėmesį. Šiemet LRT Plius televizijos laida „Atspindžiai. Paveldo kolekcija“ nusprendė iš arčiau žvilgtelti į Aštriosios Kirsnos Dvarą. Laidos žurnalistai kartu su dvarą tyrinėjusia menotyrininke Aiste Bimbiryte-Mackevičiene leidosi į pažintinį turą po dvarą ir atskleidė dar negirdėtus istorinius faktus.

Šiemet Lazdijų kraštas didelio populiarumo sulaukė ir socialiniame tinkle Youtube. Režisierius Marius Pocevičius ir tinklaraštininkė Inga Žuolytė  šį pavasarį patys išbandė tinklalapio bei programėlės „Atrask Dzūkiją“ siūlomus kelionių maršrutus po Lazdijų kraštą. Vaizdo įrašuose įamžinti jų kelionių įspūdžiai sulaukė beveik 12 000 Youtube vartotojų peržiūrų.

Visą turizmo sezoną informacijos apie Lazdijų krašto turizmo sektorių netrūko tiek rašytinėje, tiek elektroninėje spaudoje. Lazdijų krašto renginius, įdomiausias lankytinas vietas bei turizmo naujoves nušvietė vietiniai spaudos atstovai „Lazdijų žvaigždė“, „Lazdijų reklama“ ir „Dzūkų žinios“, vasarines pramogas Lazdijų krašte aprašė žurnalas „Kelionės ir pramogos“, pajusti Lazdijų kraštą visai 5 savo pojūčiais kvietė portalas „Delfi“, informacija apie Lazdijų krašto ežerus, piliakalnius, paplūdimius bei kitas įdomias vietas visą sezoną dalijosi portalai „We love Lithuania“ bei „Etaplius“, įvairiausi Lazdijų krašto gamtos, istorijos bei kultūros paveldo objektai patekdavo į internetinių portalų „Delfi“, „15 min“, „Lrytas.lt“, „tv3.lt“ siūlomų aplankyti gražiausių, įdomiausių ar netgi „instagramiškiausių“ vietų sąrašus.

 

Keliautojų elgsena ir statistika

Pandemija smarkiai pakeitė keliautojų įpročius. Vasaros turizmo sezono metu Lazdijų krašte smarkiai sumažėjo keliautojų iš užsienio, ypač Azijos bei Šiaurės Amerikos. Tai galėjo sąlygoti griežtesni kelionių suvaržymai jų regionuose. Ženkliai sumažėjo ir keliautojų iš Europos skaičiai. Keliautojai iš Europos rečiau keliavo perkrautais autobusais, dažniau rinkosi asmeniškesnes, labiau personalizuotas keliones dviračiais, automobiliais ar kemperiais su šeima ar draugų grupe.

Sumažėjusį turistų iš užsienio skaičių bent dalinai kompensavo išaugęs keliautojų iš Lietuvos skaičius. Lietuvaičius ypač domino poilsis prie Lazdijų krašto ežerų, vandens pramogos, regioniniai parkai, pažintiniai pėsčiųjų bei dviračių maršrutai. Ieškodami informacijos apie Lazdijų kraštą keliautojai daug dažniau į Lazdijų turizmo informacinį centrą kreipėsi nuotolinėmis priemonėmis: telefonu ir elektroniniu paštu. Antrą sezoną besitęsianti „Surink Lietuvą“ magnetukų „karštinė“ vis dar neatslūgo. Keliautojai iš įvairiausių Lietuvos kampelių visą vasarą intensyviai ieškojo šių magnetukų, domėjosi, kokie objektai ant jų pavaizduoti ir planavo juos aplankyti. Šiemet ypatingai padaugėjo ir piligrimų keliaujančių Šv. Jokūbo keliu. Piligriminiu keliu lietuvaičiai keliavo grupėmis ir po vieną, pėsčiomis ir dviračiais. Prasidėję vėsūs rudens orai nė kiek netrukdė piligriminėms kelionėms, turistai aktyviai Šv. Jokūbo keliu žygiavo iki pat lapkričio.

 

Lazdijų krašto turizmo sektorius apie 2020 m. sezoną

Lazdijų krašto muziejaus direktorė Daina Pledienė: „Karantinas koregavo lietuvių atostogų įpročius. Užsivėrus kelionėms į svečias šalis lietuvaičiai kelionių neatsisakė – keliavo po Lietuvą. Jau birželį pajutome, kad pagausėjo šeimų, atvykusių iš kitų Lietuvos regionų. Liepos ir rugpjūčio mėnesiais pastebėjome ženklų tokių lankytojų pagausėjimą. Supratome, kad mūsų rengiamas audiogidas tokiu atveju labai praverstų ne tik užsienio lankytojams, bet ir lietuvaičiams.

Liūdna, kad per šį turizmo laikotarpį nebuvo lankytojų iš kitų šalių, turėjome tik dvi negausias grupes iš Lenkijos. Nebuvo vokiečių, baltarusių, latvių, žydų...

Deja, šie trys mėnesiai nekompensuos kasmetinio lankytojų skaičiaus. Matome, kad šiemet jis bus ženkliai mažesnis.“

Metelių regioninio parko lankytojų centro administratorius Artūras Pečkys: „Turizmo sezonas buvo KARŠTAS. Visko buvo daugiau nei įprastai. Dar daugiau lankytojų iš tolimiausių Lietuvos kampelių. Dar daugiau nuotraukų ant sūpuoklių Dusioje. Dar ilgesnės automobilių eilės. Dar daugiau smalsuolių pažintiniame take netoli lankytojų centro, piligrimų Camino Lituano kelyje ir dviratininkų minančių aplink Dusios ežerą.“

Veisiejų regioninio parko lankytojų centro specialistė Izida Baliukynienė: „Praėjęs vasaros sezonas džiugino turistų antplūdžiu. Dėl susiklosčiusios situacijos jau iš anksto žinojome, kad daugiausiai sulauksime smalsių, pramogas ir aktyvias keliones mėgstančių tėvynainių. Paruošėme išskirtinius turistinius paketus: ekskursijas  Ančios ežeru pramoginiu plaustu, baidarėmis, keliones dviračiais, žirgais ir vežimais, aplankant Veisiejų krašto dvarvietes, piliakalnius, kitus kultūros ir gamtos paveldo objektus. Iš viso suorganizavome 18 ekskursijų ir 4 žygius, juose dalyvavo bei individualiai Veisiejų regioninio parko lankytojų centre apsilankė apie 1500 turistų. Tai dvigubai daugiau nei praėjusiais metais. Motyvaciją keliauti po saugomas teritorijas sustiprino ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos paskelbtas konkursas "Saugomų teritorijų pasas". Kraštiečiai stengėsi apkeliauti Lietuvą ir surinkti visų 36 nacionalinių ir regioninių parkų lankytojų centrų antspaudus. Iniciatyva pasiteisino su kaupu.“

 

Šie Lietuvai ir visam pasauliui sudėtingi metai Lazdijų krašto turizmo sektoriui pateikė ne vieną iššūkį. Manome, kad Lazdijų rajono savivaldybės turizmo paslaugų teikėjams pavyko sėkmingai susidoroti su dėl pasaulinės pandemijos iškilusiomis sudėtingomis situacijomis bei netikėtumais. Smarkiai sumažėjus turistų iš užsienio skaičiams, turizmo sektorius gana greitai persiorientavo į vietinę rinką bei sugebėjo į Lazdijų kraštą pritraukti didelį būrį keliautojų iš įvairiausių Lietuvos kampelių. Lazdijų krašto turizmo srities atstovai sugeba greitai prisitaikyti prie bet kokios situacijos, moka kūrybingai bei inovatyviai spręsti iškilusias problemas, todėl tikime, kad nesvarbu, kokie bus ateinantys 2021-ieji metai, Lazdijų krašte netruks keliautojų, pramogų, renginių ir gerų emocijų.

 

Atsiliepimai

Komentuoti