Pasibaigė dar vienas turizmo sezonas. Koks jis buvo šiais metais?

Pasibaigė dar vienas darbingas, kupinas iššūkių ir išbandymų turizmo sezonas. Pasaulinė turizmo organizacija dar praėjusiais metais skelbė, kad pandemijos laikotarpiu turizmo sektorius nukentėjo bene labiausiai iš visų. Turistų srautų skaičiai pasaulyje sugrįžo į 1990 metų lygį ir sumažėjo daugiau kaip 70 procentų. Ta pati organizacija prognozuoja, kad į 2019 m. lygį turizmas sugrįš ne anksčiau kaip 2023 m. ir tik su sąlyga, kad visi išmoksime gyventi ir dirbti esant įvairiems ribojimams. O koks turizmo sezonas 2021 m. buvo Lazdijų krašte, kviečiame paskaityti VšĮ „Lazdijų turizmo informacinis centras“ informaciniame pranešime.

ATNAUJINTI LANKOMI OBJEKTAI IR NAUJI TURIZMO MARŠRUTAI

                  Lazdijų rajono savivaldybė – ežerų kraštas, tad nenuostabu, kad labiausiai atvykstančius čia traukia didieji mūsų savivaldybės ežerai ir greta jų esantys lankomi objektai. Lazdijų rajono savivaldybė 2021 m. skyrė itin didelį dėmesį turizmo sektoriui ir šioje srityje įgyvendino net keletą labai reikšmingų projektų. Bene svarbiausi iš jų- Veisiejų miesto parke, kur buvo atnaujintas dviračių- pėsčiųjų takas palei Ančios ežerą, apžvalgos aikštelės ir prieplaukos, nuostabusis šokantis ir grojantis fontanas Ančios ežere. Įgyvendinant šiuos projektus įrengtos ir dvi naujos prieplaukos Dusios ežere, įsigytos baidarės, kuriomis galės naudotis į Metelių regioninio parko lankytojų centrą atvykę turistai. Norime pasidžiaugti, kad į šių projektų įgyvendinimo procesą buvo įtraukti tiek VšĮ „Lazdijų turizmo informacinis centras“ (toliau – Lazdijų TIC), tiek ir Veisiejų bei Metelių regioninių parkų direkcijos, ko pasekoje buvo sukurti ir du nauji turizmo maršrutai Veisiejų mieste. Stebuklingų ančių maršrutas kviečia keliauti po Veisiejus ir surasti ypatingose miesto vietose besislepiančias anteles. Istorinis turas po Veisiejus kviečia ne tik keliauti po lankomus Veisiejų miesto objektus, bet ir linksmai pažaisti, atsakant į klausimus apie juos.

Turistinės Jotvos zonos įkūrimas – tai dar vienas reikšmingas Lazdijų rajono savivaldybės administracijos įgyvendintas projektas, į kurį aktyviai įsitraukė ne tik Lazdijų TIC, saugomų teritorijų direkcijos, bet ir Lazdijų krašte turizmo srityje dirbantys ir veiklą vykdantys žmonės. Ši zona Lietuvos valstybės teritorijoje apima buvusias Jotvingių žemes Lazdijų, Kalvarijos ir Vilkaviškio rajono savivaldybėse bei Lenkijos  Seinų regiono septynių savivaldybių asociacijos ir Rūtelės bei Vižainų valsčių teritorijas. Projekto metu buvo sukurta net 11 unikalių teminių bendrų turizmo maršrutų, sukurta mobili aplikacija, suorganizuotas informacinis turas žiniasklaidos atstovams, kelionių organizatoriams bei gidams, sukurtas reprezentacinis filmukas ir nuotraukų albumas, kuriuose savo vietą surado gražiausi Jotvos turistinės zonos vaizdai. Šis projektas be jokios abejonės padėjo pamatus ateityje vykdyti didesnės apimties veiklas turizmo srityje pasienio zonoje.

Lazdijų TIC išleido naują informacinį leidinį, kuriame pažymėjo įdomiausius Lazdijų krašto dviračių maršrutus. Kad orientuotis šiuose maršrutuose būtų paprasčiau ir nereiktų nuolat žvilgčioti į žemėlapį, buvo pradėti maršrutų žymėjimo darbai. Pavyko suženklinti tris maršrutus aplink Lazdijų miestą, o šis darbas bus tęsiamas ir ateinančiais metais. Taip pat buvo parengti penki nauji virtualūs teminiai žemėlapiai.

                      Bendradarbiaujant keturioms savivaldybėms – Lazdijų rajono, Alytaus rajono ir miesto bei Druskininkų- sukurtas unikalus Jotvingių kelio maršrutas, į kurį patenka keturi Lazdijų rajono savivaldybės piliakalniai, Akmenų muziejus „Jotvingių kiemas“ ir Rudaminos tradicinių amatų centras. Greitu metu bus išleistas ir turistams skirtas informacinis šio kultūrinio kelio leidinys.

                      Bendradarbiaudamas su Camino Lituano bendruomene, Lazdijų TIC atnaujino piligriminio maršruto ženklus Lazdijų krašto atkarpose. Šis 500 km. piligriminis/turistinis kelias per Lietuvą pastaraisiais metais tapo vienu populiariausių turizmo maršrutų Lietuvoje, o per Lazdijų kraštą eina net trys šio kelio atkarpos. O jau kitais metais planuojama suženklinti dar keletą papildomų atkarpų, kurios eitų per Veisiejų miestą.

Visą naujausią informaciją apie turizmą Lazdijų krašte rasite Lazdijų TIC interneto svetainėje www.lazdijai-turizmas.lt arba užsukę į Lazdijų TIC patalpas Lazdijų mieste ir Janaslavo kaime. Čia jus pasitiks ir viską apie turizmą papasakos mūsų įstaigos darbuotojai.

AKTYVI TURIZMO SEKTORIAUS BENDRUOMENĖ. VERTINGI PASTEBĖJIMAI IR PASIŪLYMAI

Būtina paminėti, kad tiek atvykstantys turistai, tiek vietiniai gyventojai, turizmo bendruomenės, žiniasklaidos atstovai viso sezono metu Lazdijų TIC aktyviai teikė pastebėjimus, pastabas ir pasiūlymus dėl lankomų objektų būklės, vienokių ar kitokių trūkumų. Dėl to Lazdijų rajono savivaldybės administracija skyrė lėšų vieno gražiausių Prelomčiškės piliakalnio laiptų ir tiltelio remontui, taip pat bus tvarkomas ir Paveisininkų piliakalnis, ieškoma europinių lėšų šio ir kitų archeologinių lankytinų vietų sutvarkymo dokumentacijos parengimui ir infrastruktūros atnaujinimui. Jau ne vienus metus tęsiasi glaudus bendradarbiavimas su baidarių nuomos paslaugas teikiančiais Lazdijų krašto verslininkais. Prieš keletą metų bendromis jėgomis suženklinome gražiausius Baltosios Ančios ir Maros upių maršrutus, o šiais metais kartu diskutavome, kad reikalinga įrengti baidarių nuleidimui skirtą tiltą Jezdo kaime, esant galimybei tokius tiltus planuoti Kapčiamiesčio ir Volskų kaimuose. Norai išgirsti, ieškoma lėšų ir galimybių, kad tokie objektai atsirastų. Opi turizmo sektoriui ir atliekų išvežimo problema, tačiau ji, kaip ir kiti klausimai, sprendžiama konstruktyviu bendradarbiavimu. Ką galima padaryti iškart, daroma operatyviai, kam reikia daugiau diskusijų, diskutuojama su savivaldybės ir sektoriaus atstovais. Galima pasidžiaugti, kad baidarių nuomos paslaugos teikėjams išsakius poreikį baidarių maršrute įrengti papildomus atliekų konteinerius, jie Lazdijų TIC ir savivaldybės administracijos iniciatyva atsirado nedelsiant. Keičiantis atliekų išvežimo tvarkai, apgyvendinimo sektoriaus ir Lazdijų TIC iniciatyva buvo suorganizuotas pasitarimas su Lazdijų rajono savivaldybės administracija. Išgirsti verslininkų poreikiai, atsižvelgus į juos savivaldybės administracijos iniciatyva suorganizuoti papildomi atliekų išvežimai.

Pandeminiu laikotarpiu visiems sektoriams, o ypatingai apgyvendinimo, galioja labai daug įvairių saugumo reikalavimų. Labai džiaugiamės, kad mūsų krašto apgyvendinimo paslaugų teikėjai aktyviai domėjosi, kokių tvarkų ir reikalavimų jie turi laikytis. Lazdijų TIC savo ruožtu nuolat dalinosi naujausia informacija su jais. Tai tik parodo, kad šios paslaugos mūsų krašte buvo teikiamos saugiai ir kokybiškai. Džiugu, kad vasaros pradžioje atsakinėjant į klientų paklausimus dėl nakvynės vietų Lazdijų rajono savivaldybėje, dažnu atveju tekdavo atsakyti, kad vietų nėra, arba likę tik keletas. Tai be jokios abejonės parodo šio krašto patrauklumą, o taip pat ir galimybes plėstis apgyvendinimo ir kitų paslaugų sektoriams.

Svarbu paminėti ir tai, kad turizmo bendruomenė Lazdijų krašte beveik kiekvienais metais didėja, atsiranda naujų paslaugų teikėjų, apgyvendinimo vietų. Praėjusį sezoną savo veiklą pradėjo keletas naujų kaimo turizmo sodybų, ypatingo pagyvėjimo sulaukė Metelių kaimo apylinkės. Sėkmingas šios vietovės viešinimas, kurį nuolat atlieka Lazdijų TIC, Metelių regioninio parkas ir Camino Lituano bendruomenė, sąlygojo ženklų turistų srautų padidėjimą, o tai pastebėję maitinimo sektoriaus atstovai čia įkūrė net keletą naujų sezoninių maitinimo vietų. Su visų jų atstovais Lazdijų TIC susipažino, užmezgė kontaktus, jų paslaugas viešino internetinėje svetainėje, kituose informaciniuose kanaluose. Labai džiugu, kad bendraujant su turizmo sektoriaus naujokais, nė vienas jų nenusivylė verslo pradžia, žadėjo šią veiklą tęsti ir kitą sezoną, o galbūt net ir plėsti.

Visi šie paminėti pavyzdžiai tik dar kartą parodo, kad aplinką, kurioje gyvename ir į kurią kviečiame atvykti, kuriame kartu.

TURISTINIŲ LIETUVOS VIETOVIŲ PATRAUKLUMO TYRIMAS

Nemažo atgarsio turizmo sektoriuje šiais metais susilaukė turistinių vietovių Lietuvoje patrauklumo tyrimas, kurį turizmo skatinimo agentūros VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ užsakymu atliko tyrimų bendrovė „BERENT Research Baltic“ ir kurio rezultatai buvo pristatyti visuomenei lapkričio mėnesį. Verta pažymėti, kad prie šio tyrimo metodologijos  tobulinimo nemažai prisidėjo Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacija, kurios narys yra ir Lazdijų TIC. Po pilotinio šio tyrimo atlikimo 2019 metais aktyviai teikėme pastabas ir pasiūlymus dėl vienų ar kitų kriterijų taikymo, tyrimo objektų pasirinkimo ir kitų su tyrimu susijusių klausimų. Šiais metais jau buvo atliktas oficialus tyrimas, kurio rezultatai pristatyti visuomenei. Tyrimo metu pagal patvirtintą metodologiją buvo vertinami viešieji lankomi objektai, jų infrastruktūra, savivaldybių teritorijose veikiantys turizmo informacijos centrai. Smagu, kad Lazdijų kraštas ir jo lankomi objektai pagal tyrimo rezultatus yra vieni lyderių, o tai, be abejo, yra gero savivaldybės, savivaldybės administracijos, savivaldybės įstaigų ir visuomenės bendradarbiavimo rezultatas. Lazdijų TIC taip pat aukštose šio tyrimo rezultatų pozicijose, kas parodo čia dirbančių darbuotojų kompetenciją ir atsidavimą savo darbui.

Paminėsime, kad atliekant tyrimą, neišvengta ir kai kurių klaidų. Kolegos iš kitų Lietuvos TIC, o taip pat ir Lazdijų TIC pastebėjo, kad tyrimo metu kai kurios savivaldybės į kategorijas pagal lankytojų skaičius buvo suskirstytos neteisingai. Pavyzdžiui Lazdijų rajono savivaldybė pagal 2020 m. Lietuvos turizmo statistikos departamento duomenis, kuriais ir rėmėsi tyrimo atlikėjas skirstydamas savivaldybes į grupes pagal turistų skaičių, turėjo patekti į savivaldybių grupę, kurioje lankėsi daugiau kaip 5000 tūkst. turistų, o atsitiko atvirkščiai. Vėliau, paviešinus rezultatus, dėl tokių neatitikimų visuomenė gali susidaryti klaidingą įspūdį. Turistų srautų skaičiavimas ir fiksavimas yra nemažas iššūkis visos mūsų šalies mastu. Visi supranta, kad patraukliausi lankomi objektai ir vietos, ypatingai turizmo sezono metu, sulaukia daug turistų, tačiau vieningos srautų fiksavimo sistemos, o juo labiau prievolės rinkti ir teikti duomenis šių objektų ir vietų valdytojams nėra. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ pradėjo diskusijas dėl tokios sistemos kūrimo ir jau dėti pirmieji žingsniai to link. Tad tikėtina, kad ateityje galėsime turėti daugiau ir tikslesnių duomenų, kiek populiariausiose vietose lankosi turistų. Pastebėjome ir daugiau šio tyrimo trūkumų, kuriuos be jokios abejonės išsakysime, kai vėl diskutuosime su VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ dėl tyrimo metodologijos.

Nepaisant kai kurių nesusipratimų (bendromis pastangomis jie tikrai bus išspręsti), galima pasidžiaugti: tyrimas parodė, jog visi Lietuvoje veikiantys turizmo informacijos centrai ir čia dirbantys darbuotojai savo darbą atlieka profesionaliai. Šis tyrimas palaipsniui taps puikiu įrankiu tiek Lazdijų, tiek ir visų Lietuvoje veikiančių TIC veiklos kokybei gerinti ir lankytinų vietų patrauklumui didinti. Su šio tyrimo rezultatais galite susipažinti čia: https://www.lithuania.travel/lt/news/lietuvos-turistiniu-vietoviu-patrauklumo-vertinimo-tyrimas

LAZDIJŲ KRAŠTO TURIZMO SEKTORIAUS VIEŠINIMAS. INFORMACIJA TURISTAMS, TURIZMO PARODOS, ŠVENTĖS, RENGINIAI IR INICIATYVOS

                      Viena iš pagrindinių Lazdijų TIC veiklų yra turizmo paslaugų viešinimas. Praėjusį turizmo sezoną nemažai resursų skyrėme Lazdijų TIC internetinės svetainės atnaujinimui. Joje galima rasti visą informaciją apie Lazdijų krašto lankomus objektus, apgyvendinimo, maitinimo vietas, turizmo paslaugas, vykdomas edukacijas, vykstančius renginius ir visą kitą aktualią informaciją. Ji nuolat atnaujinama ir pildoma. Aktualia, su turizmu susijusia, informacija dalinomės respublikiniuose ir vietiniuose informaciniuose kanaluose, socialiniuose tinkluose. Lazdijų TIC durys turistams sezono metu Janaslavo kaime atviros septynias dienas per savaitę. Į Lazdijų TIC užsukę turistai, o tai pat ir vietiniai gyventojai gali rasto pačios įvairios informacijos apie Lazdijų kraštą, įsigyti unikalių, mūsų krašte ir ne tik čia pagamintų suvenyrų. Vejantis šių dienų tendencijas pradėjome ir elektroninės Lazdijų TIC parduotuvės veiklą, kuri po truputį įsibėgėja. Užsukę į ją galite įsigyti tikrai kokybiškų vietos ir kitų gamintojų prekių, dovanų kuponų. Lazdijų TIC užtikrina, kad turistams skirti informaciniai leidiniai lankytojams būtų pasiekiami ir mūsų krašto lankomuose objektuose – muziejuose, regioninių parkų lankytojų centruose.

                       Nors pandemija smarkiai pakoregavo 2021 m. metų renginių kalendorių (neįvyko kasmetinė tarptautinė turizmo paroda „Adventur“, Kauno miesto dienų renginiai), visgi situacijai pagerėjus Lazdijų TIC darbuotojai pristatė Lazdijų kraštą Klaipėdos miesto šventėje vykusioje Turizmo gatvėje, kartu su partneriais iš Kalvarijos, Vilkaviškio ir Lenkijos respublikos pristatė Jotvos turistinę zoną Vilniaus miesto šventėje šurmuliavusioje Turizmo gatvėje ir tarptautinėje turizmo parodoje Poznanės mieste Lenkijoje. Šiuo metu aktyviai ruošiamės 2022 metų „Adventur“ turizmo parodai ir tikimės, kad ateinančiais metais ji tikrai vyks. Taip pat planuojame sudalyvauti dviejose parodose Lenkijoje, Kauno, Klaipėdos ir Vilniaus miestų šventėse, generuojame idėjas dėl kitų naujų rinkodarinių priemonių, kurias galėtume įgyvendinti ateinančiame turizmo sezone. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ visą turizmo sezoną vykdė daug rinkodarinių priemonių skirtų keliavimui po Lietuvą paskatinti. Į visas jas aktyviai įsitraukė ir Lazdijų TIC. Teikėme informaciją įvairiems teminiams kelionių po Lietuvą žemėlapiams, dalyvavome socialinių tinklų akcijoje „O pas mus ar buvai“, Lazdijų krašto ir viso Dzūkijos regiono turizmo sektorių pristatėme televizijos laidoje „Labas rytas, Lietuva“, LRT radijo eteryje.

Praėjusį sezoną nesėdėjome užsidarę darbo vietose, Lazdijų krašto gyventojus ir svečius kvietėme keliauti aktyviai, pažinti mūsų karšto unikalią gamtą, keliauti gamtai draugišku būdu. Įgyvendinome projektą „Keliauk po Lazdijų kraštą aktyviai‘, kurio metu suorganizavome 6 žygius pėsčiomis, dviračiais ir baidarėmis gražiausiais Lazdijų krašto maršrutais.

Pirmą kartą Lazdijų TIC išbandė jėgas ir socialinėje srityje. Sėkmingai įgyvendinome socialinį projektą, kurio metu socialinę atskirtį patiriančioms šeimos organizavome sociokultūrines stovyklas. Projekto vertė daugiau kaip 30000 tūkst. Eur. Jų metu šeimos išbandė įvairias edukacines veiklas, lankė gražiausias mūsų krašto vietas, susipažino su dzūkišku kulinariniu paveldu. Šio projektu metu ekonominės naudos turėjo ir mūsų krašte veikiantys verslininkai. Stovyklos dalyviai gyveno kaimo turizmo sodybose, jų maitinimu rūpinosi vietiniai maitinimo paslaugų teikėjai, edukacijas ir ekskursijas vedė vietiniai amatininkai ir gidai.

Turizmo sezonas pasibaigė, ruošiamės ateinančiam. Tikime, kad bendromis pastangomis toliau sieksime, jog Lazdijų rajono savivaldybė būtų vieta, kur gera gyventi, kurti ir ilsėtis.

Lazdijų turizmo informacinio centro informacija

Atsiliepimai

Komentuoti