VšĮ „Lazdijų turizmo informacinis centras“

10 Lazdijų krašto vietų, kurias būtina aplankyti rudenį

Ruduo – vienas spalvingiausių metų laikų. Tai metas, kai geltonomis, oranžinėmis bei raudonomis spalvomis nusidažiusi gamta žavi savo grožiu, kai norisi kuo daugiau laiko praleisti lauke ir pasidžiaugti šiltais rudeninės saulės spinduliais. Jeigu norite pasigrožėti rudeninėmis gamtos spalvomis, praleisti laiką su šeima gryname ore ar padaryti nuostabių rudeninių nuotraukų, kurios papuoš Jūsų albumus bei socialinių tinklų paskyras, aplankykite Lazdijų kraštą, kuris nuo seno garsėja savo gamtos turtais, todėl įspūdingų rudeninių peizažų čia tikrai netruks. O kad Jums būtų lengviau išsirinkti, kurias vietas aplankyti, paruošėme gražiausių ir įdomiausių vietų rudenį sąrašą.

 

Metelių regioninis parkas

Metelių regioninis parkas – didžiųjų Pietų Lietuvos ežerų – Dusios, Metelio ir Obelijos –  dubumos kraštovaizdžio parkas. Čia gyvena ypač reti, Europoje saugomi baliniai vėžliai – regioninio parko simbolis. Didieji ežerai atgyja ne tik pavasario, bet ir rudens metu apsistojus migruojančių paukščių pulkams. Tuomet galima stebėti ir antis, pastaruoju metu globaliai nykstančias. Dusios ežere plaukiojančius paukščius ypač patogu stebėti su šalia įsikūrusio Metelių regioninio parko lankytojų centro optine įranga. Lankytojų centre galima apžiūrėti interaktyvią ekspoziciją „Ką pasakytų ežerai“ – veiklos turės tiek suaugusieji, tiek vaikai. Norėdami atrasti tai, kas reta ir vertinga, turėsite atverti stalčiukus, dureles ar pažvelgti į medžio drevę. Čia galima susipažinti su balinių vėžlių gyvenimu, užsisakyti ekskursiją. Jūsų patogumui lankytojų centras dirba ir šeštadieniais. Aktyvaus poilsio mėgėjams siūlome išbandyti pažintinius pėsčiųjų bei dviračių maršrutus. Grožėkitės besikeičiančia gamta keliaudami dviračiais aplink Metelių bei Dusios ežerus, susipažinkite su parke augančiais retais augalais žygiuodami pažintiniais Prelomčiškės kalvų bei Bijotų–Širvinto miškų takais, iš arti pamatykite migruojančių paukščių būrius keliaudami ornitologiniu Dusios ežero maršrutu. Visą informaciją apie Metelių regioninio parko maršrutus rasite čia: https://meteliurp.lrv.lt/lt/informacija-lankytojams/turistiniai-marsrutai.

Metelių regioninio parko archyvo nuotrauka

 

Veisiejų regioninis parkas

Veisiejų regioninis parkas yra ežeringiausioje Pietų Lietuvos aukštumos dalyje. Čia galima suskaičiuoti net 37 ežerus, todėl vaizdingų rudeninių peizažų tikrai netruks.  Pasigrožėti unikaliais parko gamtos turtais galite keliaudami pėsčiomis, dviračiais, automobiliais ar net žirgais. Išbandykite Veisiejų regioninio parko Jums paruoštus maršrutus po gražiausias Šlavanto ir Ančios kraštovaizdžio draustinių, Veisiejų ir Kapčiamiesčio ežeryno, Ančios ežero pakrantės, Ilgininkų bei Petroškų miškų vietas. Keliaudami po Veisiejų regioninį parką, nepamirškite užsukti ir į lankytojų centrą. Išlikusiame Veisiejų dvaro fligelyje įsikūrusiame regioninio parko lankytojų centre galėsite apžiūrėti ekspoziciją „Gyvenimas tarp vandenų“. Ekspozicijos ir jos tematiką pasufleravo ežerų ir ežerėlių virtinės, smulkių upelių ir kitų vandens telkinių gausa. Dzūkija nuo seno garsėja vietinių žmonių svetingumu, tautodailininkų ir liaudies meistrų darbais, todėl austų juostų motyvas lankytoją lydi nuo pat ekspozicijos pradžios. Šalia krašto kultūrinį savitumą atskleidžiančių elementų sutinkama ir išskirtinė gamtos vertybė, Veisiejų regioninio parko simbolis – europinė medvarlė. Visą informaciją apie Veisiejų regioninio parko maršrutus rasite čia: http://veisiejuparkas.am.lt/VI/index.php#r/276.

Veisiejų regioninio parko archyvo nuotrauka

 

Aštriosios Kirsnos dvaras

Apsuptas gražaus parko Aštriosios Kirsnos dvaras stūkso banguoto reljefo vietovėje. Dvaro sodyba ir šiandien yra viena didžiausių Dzūkijoje – ją sudaro 19 pastatų ir nuolatos prižiūrimas istorinis dvaro parkas, kviečiantis pasigrožėti kerinčiais rudeninėmis spalvomis pasipuošusios gamtos vaizdais. Pastatų architektūroje atsispindi klasicizmo, romantizmo ir kitų istorinių laikotarpių stilistiniai bruožai. Dvare įsikūręs žirgynas, teikiamos pramoginio ir  profesionalaus jodinėjimo paslaugos, edukacinės programos, fotosesijos su žirgais.

Mariaus Baranausko nuotrauka

 

 

Rudaminos piliakalnis

Rudaminos piliakalnis su senovės gyvenviete yra vienas žinomiausių Užnemunėje gyvenusių jotvingių paminklų. Piliakalnio plotas 22,8 ha ir buvo įrengtas ežero krante, ant atskiros, aukštos ir masyvios kalvos viršūnės. Ši kalva užima 2 ha, o jos aukštis – net 195 m virš jūros lygio. Pasak senųjų istorikų, tokių kaip T. Narbutas, J. Basanavičius ir J. Totoraitis, 1240 m. kunigaikštis Ringaudas čia pastatė Rudaminos pilį, kurioje Mindaugas buvo karūnuotas Lietuvos karaliumi. Rudaminos pilis neišliko – spėjama, kad kryžiuočiai šią pilį sunaikino 1381 m., kai šturmui pirmą kartą buvo panaudotas naujas ginklas – paraku šaudančios bombardos.

Metelių apžvalgos bokštas

Tarp Dusios ir Metelio ežerų, pietinėje Metelių kaimo dalyje, įrengtas 15 metrų Metelių apžvalgos bokštas, kurį suprojektavo architektas A. Gudelis. Statiniui puikiausiai pavyko įsilieti į nuostabų Metelių regioninio parko kraštovaizdį metalines konstrukcijas apjuosus medinėmis sijomis. Nuo apžvalgos bokšto atsiveria rudeniška Metelio ežero, Metelių kaimo, Kemsinės pievos panorama ir siauras Dusios ežero ruožas. Kitoje Metelių ežero pusėje stūkso Papėčių piliakalnis. Nuo bokšto patogu stebėti ežere plaukiojančius paukščius.

Mariaus Baranausko nuotrauka

 

Veisiejų apžvalgos bokštas

Į pietryčius nuo Veisiejų miestelio nutolusiame Kailinių kaime, Snaigyno ežero šiaurės vakarinėje dalyje, stovi 15 metrų aukščio Veisiejų apžvalgos bokštas. Nuo jo viršūnės atsiveria ne tik Snaigyno ežero grožis su trimis jo salomis, bet ir rudenėjanti Veisiejų miesto panorama.

 

Vainežerio dvaro parkas

Parkas įveistas prieš 200 metų, tačiau jau 50 metų paliktas gamtos globai. Vainežerio ežeras dalija Vainežerio parką į dvi dalis. Viename ežero krante yra XII–XVIII a. įtvirtinimai, vadinami Okopka, kitame – Justinavo dvaro pamatai ir paminklas lietuviškajai Žanai d‘Ark, 1831 m. sukilimo kapitonei Emilijai Pliaterytei. Parke auga klevų, uosių, vinkšnų, o taip pat svetimžemiai medžiai – pilkasis kėnis ir europinis maumedis. Senuose medžiuose gausu drevių, kuriose veisiasi įvairių rūšių paukščiai, vasarą įsikuria šikšnosparniai, naminių bičių spiečiai. Atviroje pievoje, apjuostoje ovalo formos alėja, parke besiveisiančioms laukinių bičių rūšims pastatytos molinės konstrukcijos. Parko augmenija ypač įspūdingai atrodo rudenį, kai nusidažo šiltais geltonais ir raudonais atspalviais.

Irmos Maciulevičienės nuotrauka

 

Kalniškės mūšio vieta

Kalniškės mūšis įvyko 1945 m. gegužės 16 d. Tai vienas didžiausių ir nuožmiausių lietuvių rezistencinės kovos mūšių. Mūšyje prieš kelis kartus gausesnes NKVD kariuomenės 220 pasienio pulko pajėgas kovojo apie 60–100 Lietuvos partizanų. Mūšyje žuvo 44 partizanai. Kalniškės mūšio vietoje 1990-siais pastatytas paminklas žuvusiems partizanams atminti. Aktyviai praleisti laiką ir pasigrožėti geltonomis, raudonomis ir oranžinėmis spalvomis besipuošiančio Kalniškės miško vaizdais galite keliaudami pažintiniu Kalniškės mūšio pėsčiųjų bei dviračių taku.

 

Akmenų muziejus „Jotvingių kiemas“

Šioje unikalioje vietoje sueina dvi senosios žemės – Jotva (Dainava) ir Sūduva, ribojasi du etnografiniai regionai – Dzūkija ir Suvalkija, čia pat Lietuvos–Lenkijos siena. ,,Jotvingių kiemas“ –  šio savito krašto buities ir istorijos muziejus, menantis išnykusios jotvingių genties palikimą, įamžintą įstabiuose akmens rieduliuose, padarguose ir Lazdijų krašto istorijos simboliuose. Muziejuje gražiai ir kūrybiškai persipina Lazdijų krašto gamtos ir žmonių istorijos. Greta unikalių gamtos kūrinių savo vietą rado šio krašto istorijos simboliai – karo laikų sviedinių tūtos, etnografiniai buities reikmenys, nuo valstybės sienos atgabenti jau nebenaudojami pasienio stulpai, atspindintys epochos peripetijas ir skaudžią praeitį.

 

Prelomčiškės piliakalnis

Prelomčiškės piliakalnis – XIII amžiuje čia gyvenusių jotvingių palikimas. Tai vienas didžiausių ir įspūdingiausių Metelių regioniniame parke esančių piliakalnių, stūksantis vakariniame Dusios ežero krante. Piliakalnio papėdėje buvo didelė jotvingių gyvenvietė, o ant piliakalnio stovėjusi gerai įtvirtinta medinė pilis. Nuo Prelomčiškės piliakalnio atsiveria įspūdinga panorama į Dusios ežerą.

 

Šios nuostabios vietos yra tik dalis rudeninio Lazdijų krašto žavesio. Atvykite ir pasigrožėkite besikeičiančios gamtos ir mėlynųjų ežerų grožiu, pažinkite unikalią šio krašto kultūrą ir istoriją, pabendraukite su vietiniais žmonėmis ir pajuskite tikrą dzūkišką svetingumą.

 

Atsiliepimai

Komentuoti