VšĮ „Lazdijų turizmo informacinis centras“
Vilniaus g. 1, LT-67106 Lazdijai

Tel. +370 318 66 130
El. p. turizmas@lazdijai.lt

Darbo laikas:
I–IV – 8.00–17.00
V – 8.00–15.45
Pietų pertrauka: 12.00–13.00

Janaslavo k. 10,
LT-67170 Lazdijų r.
Tel. +370 318 51 881
El. p. turizmas@lazdijai.lt

Darbo laikas:
I – VII – 8.00–20.00
Renginių kalendorius

<< rugsėjis, 2020 >>
P A T K P Š S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Tarp didžiausių Dzūkijos ežerų Dusios ir Metelio įsikūręs Metelių regioninis parkas yra didžiausia kultūrinio turizmo teritorija Lazdijų rajoneBendras parko plotas – 15300 ha. Parkas  įsteigtas 1992 metais siekiant išsaugoti didžiuosius pietų Lietuvos ežerus,  jų apylinkes, kraštovaizdį, kultūros paveldo vertybes, savitą augaliją ir gyvūniją, svarbias vandens paukščių perėjimo ir poilsio migracijų metu vietas.

Šiame regioniniame parke daug unikalių gamtos vertybių. Čia prieglobstį randa net  113 Lietuvos raudonosios knygos augalų ir gyvūnų rūšių. Parko teritorijoje gyvena ypač reti, Europoje saugomi baliniai vėžliai – regioninio parko simbolis. Vieninteliame Lietuvoje Trako miške auga bekotis ąžuolas. Didieji ežerai atgyja rudeninių migracijų metu. Tuomet galima stebėti ir globaliai nykstančias antis.

Šioje vietovėje galima susipažinti ne tik su retais augalais,  gyvūnais, bet ir gausiu kultūriniu paveldu. Regioninio parko teritorijoje XIII a. gyveno viena iš baltų genčių – jotvingiai. Senovėje Metelių miestelyje yra buvęs karališkasis dvaras, kurį 1549 m. Žygimantas Augustas buvo užrašęs žmonai Barborai Radvilaitei. Vėliau Metelius valdė Sapiegos. Šioje vietovėje gausu kultūrinio ir gamtos paveldo: Prelomciškės piliakalnis, Zebrėnų senovės gyvenvietė, Staigūnų Švč. Mergelės Marijos Rožinio Karalienės diecezinė kryžių šventovė (Kryžiai), Metelių regioninio parko lankytojų centras,  Metelių apžvalgos bokštas, Metelių Kristaus Atsimainymo bažnyčia. Gamtos paveldas - tai Laumės akmuo, Didysis ir Drevėtasis Širvinto ąžuolai, kurių amžius siekia per 300 metų.

Vieta, kurią būtina aplankyti atvykus į Metelių regioninį parką - tai ant Dusios pakrantės įsikūręs lankytojų centras. Interaktyvi ekspozicija stiklinių sienų pastate ant Dusios ežero kranto nustebins daugumą lankytojų. Veiklos turės tiek suaugusieji, tiek vaikai. Norėdami atrasti, tai kas reta ir vertinga, turėsite atverti stalčiukus, dureles ar pažvelgti į medžio drevę. Čia galima susiplanuoti kelionę, susipažinti su balinių vėžlių gyvenimu, užsisakyti ekskursiją ar išsinuomoti kelionės inventorių (dviratį, kanoją, inklentę). Per galingą optinę įrangą galima stebėti Dusios ežero apylinkių kraštovaizdį ir ežere plaukiojančius paukščius. Prie Lankytojų centro prasideda 3,5 kilometrų ilgio pažintinis pėsčiųjų takas ir dvi dviračių trasos. Keliauti galima savarankiškai arba su direkcijos specialistu.

Iš čia galima išplaukti jachta ar pantoniniu laivu ir nuo Dusios ežero apžiūrėti Prelomciškės piliakalnį, apžiūrėti vietą, vietinių vadinama "Velnio duobe". Išlipus į krantą ir užlipus ant piliakalno galima pasigrožėti nepaprastu gamtos vaizdu, pajausti čia gyvenusių Jotvingių dvasią. Senieji Padusio ir Prelomčiškės kaimų gyventojai vis dar tiki legenda apie išvaizdaus piliakalnio atsiradimą šalia Dusios ežero. Kadaise čia netoliese stovėjo didelis dvaras, kuriame tarnavo graži mergina. Apie jos grožį sklido gandai po visas apylinkes. Daug jaunikaičių važiuodavo jai pirštis, bet toji atsakydavo. Gandas pasiekė ir patį velnią, gyvenantį Dusios ežero vietoje – Pekloje. Pasivertęs dailiu jaunikaičiu jis pasipiršo merginai, toji sutiko tekėti, bet su viena sąlyga, kad šis per dvi dienas supils dailų kalnelį, ant kurio atšoks vestuves. Jau praėjus nakčiai didžioji dalis kalnelio buvo supilta. Merginai kilo įtarimas, ar tik ne su pačiu velniu bus susidėjusi. Nutarė su likimu nežaisti, paėmusi jauną gaidį po skvernu nulėkė prie ežero. Pasislėpusi medžių guote ji laukė vakaro, kad pamatytų, kaip jos jaunikis darbą atlieka. Mato, kaip jis iš vandenų išnyra ir toliau su pagalbininkais darbą tęsia. Paryčiui, dar nespėjus aušrai išaušti, nekantrusis gaidys sugiedojo, ir velnias su savo pagalba skradžiai ežere prasmego. Tą vietą žmonės "Velnio duobe" vadina, sako, kad joje dugno nėra. O kalnelis taip ir liko neužbaigtas.

Norintiems pasveikti, pasisemti naujų dvasinių jėgų ar tiesiog mėgstantiems pasakojimus apie stebuklus verta apsilankyti Švč. Mergelės Marijos Rožinio Karalienės diecezinėje kryžių šventovėje. Tai katalikų šventovė pietiniame Dusios ežero krante, netoli Sutrės upelio. Pasakojama, kad 1702 m. tarp Dusios ir Metelio ežerų buvo apsistojusi etmono Mykolo Servaco Višnioveckio vadovaujama Lietuvos kariuomenė, pasiryžusi užkirsti kelią į Gardiną žygiuojančiai švedų kariuomenei. Belaukiantys priešo lietuviai pastatė tris kryžius toje vietoje, kur kariuomenės kapelionas aukojo šv. Mišias. Ant vieno iš jų buvo pakabinta Barūnų Dievo Motinos paveikslo kopija. Karius žinia apie prisiartinusią švedų kariuomenę pasiekė apaštalų Petro ir Pauliaus dieną, besibaigiant Mišioms. Po mūšio vietovė atiteko švedams, tačiau Dievo Motinos paveikslą vietos gyventojams pavyko paslėpti. Prabėgus keleriems metams, toje pačioje vietoje regėjimą atgavo apakęs šio mūšio veteranas. Pasklidus žiniai apie stebuklą, žmonės šioje vietoje ėmė rinktis pamaldoms. Tikima, kad stebuklingų galių turi ne tik Motinos paveikslas, bet ir trykštantis šaltinio vanduo. Nuo Kryžių šventovės iki Dusios ežero veda kryžiaus kelias, kuris, tikima, supiltas iš smėlio parvežto iš šventojo miesto – Jeruzalės.

Parke vyksta įvairiūs renginiai. Kasmet vyksta Oninių šventė, Dzūkų jūros šventė, švenčiamos užgavėnės, vyksta kasmetinis dainų festivalis „Metelio banga“, organizuojama vėžlių palyda, pirmą spalio šeštadienį – Paukščių palydėtuvių šventė. Kryžių šventovėje vyksta Sekminių, Petro ir Povilo, Oktavos atlaidai. Metelių Kristaus Atsimainymo bažnyčioje vyksta šv Jurgio, Kristaus atsimainymo atlaidai. Organizuojami pažintiniai dviračių ir pėsčiųjų žygiai, edukaciniai užsiėmimai – „Tarp ežero miškais ir pelkėmis“, „Pelkės ekosistema“, „Migruojančių paukščių prieglobstis“.

Be įvairių bendruomenės bei religinių švenčių šventimo, Meteliuose puoselėjamos ir kitokios kultūrinės tradicijos. Pagal senovines tradicijas Meteliuose rūkoma žuvis („Metelių žuvys“), kapela „Metelys“ groja senolių dainuotas dainas, bendruomenės „Tarp Dusios ir Metelio“nariai verda dzūkiška žuvienę (iš žuvies pagautos Dusios ir Metelio ežeruose), kuria vaišina ir įvairių šio regiono švenčių bei renginių dalyvius.

Šioje vietovėse sau tinkamą vietą ras ir aktyvų,  ir pasyvų poilsį mėgstantys poilsiautojai. Tarsi kurorte galima pasijusti ilsintis prie vietinių vadinamos „Dzūkijos jūros“ - Dusios ežero, kurio vanduo labai skaidrus ir švarus, platus ir smėlingas atabradas. Tai puiki vieta ir vandens sportą mėgstantiems poilsiautojams, nes čia jie galės būriuoti,  o kiti ramiai sau pažvejoti itin žuvinguose parko ežeruose ar pasivaikščioti parko siūlomais pažintiniais takais. Metelių regioniniame parke taip pat galima išsinuomoti katamaraną, pantoninį laivą, banglentes bei dviračius.

Į vietovę galima atvykti lengvaisiais automobiliais, autobusais, motociklais, dviračiais ar kita transporto priemone. Yra sustatyti kelio ženklai nukreipiantys Metelių regioninio parko link, taip pat kiekvienas kultūrinis objektas yra pažymėtas atskirai, kad būtų nesudėtingą surasti. Pastatyti informaciniai stendai.

Atstumai:
nuo Alytaus 33 km;
nuo Vilniaus 137 km;
nuo Kauno 93 km;
nuo Marijampolės 47 km.

Artimiausi oro uostai:
Tarptautinis Vilniaus oro uostas - 140 km;
Kauno oro uostas - 115 km.

Didžiąją dalį regioninio parko galite lankyti kiekvieną dieną - visą parą.

Lankytojų centro darbo laikas liepos ir rugpjūčio mėnesiais:

I – IV

10:00–17:00 (pietų pertrauka 12:00–12:45)

V

10:00–15:45 (pietų pertrauka 12:00–12:45)

VI

10:00–17:00 (pietų pertrauka 13:00–13:30)

VšĮ „Lazdijų turizmo informacinis centras“ dirba 7 dienas per savaitę nuo 8:00-20:00 val.

Regioninio parko teritorijoje galima apsigyventi:

Stovyklavietė "Medeina" (Seirijų g. 52, Metelių k., Seirijų sen., Lazdijų raj. sav., Tel.: +370 601 93000),

Stovyklavietė "Lelija" (Seirijų g., Metelių k.,Seirijų sen., Lazdijų r. sav., Tel.: +370 658 15511),

V. Kasiulionio stovyklavietė (Dusios g. 7, Vaickūniškės k., Seirijų sen., Lazdijų raj. sav., Tel.: +370 650 49733),

Sodyba "Vitrūna" (Metelių k., Seirijų sen., Lazdijų r. sav., Tel.: +370 687 70748),

Sodyba "Mėta" (Metelių k., Seirijų sen., Lazdijų raj. sav., Tel.: +370 698 78040),

Sodyba "Vivaldi" (Metelių k., Seirijų sen., Lazdijų raj. sav., Tel.: +370 686 56947, baltictrend@yahoo.com),

S. Čivinskienės kaimo turizmo sodyba (Dusios g. 4, Vaickūniškės k., Seirijų sen., Lazdijų raj. sav., Tel.: +370 968 23755, geltonasiluma@gmail.com, sodybadusia@gmail.com, www.sodybadusia.lt),

Akromų sodyba (Vaickūniškės k., Seirijų sen., Lazdijų raj. sav., Tel.: +370 616 04246, akromusodyba@atostogoskaime.lt),

Sodyba "Sraigės namai" (Sutrės k., Seirijų sen., Lazdijų raj. sav., Tel.: +370 686 67579, talandziai@gmail.com, www.sraigesnamai.lt),

S. Baliukonio kaimo turizmo sodyba (Vaickūniškių k., Seirijų sen., Lazdijų raj. sav., Tel.: +370 674 05 865, +370 613 47392),

Sauliaus Čeponio sodyba (Zebrėnų k., Teizų sen., Lazdijų raj. sav., Tel.: +370 687 73488, pusinetroba@gmail.com, www.zebrenai.lt),

Sodyba "Klėtis" (Teizininkų k., Teizų sen., Lazdijų raj. sav., Tel.: +370 318 45995, +370 614 34602, elena.stuckiene@gmail.com, www.kletis.lt).

Maisto prekių apsipirkti galima:

Metelių k. maisto prekių parduotuvė „Koops“,

Pagal senovines tradicijas rūkytą žuvį galima įsigyti Ežero g. 37, Metelių k. „Metelių žuvys“.

Ekskursiją galima užsisakyti:

VšĮ „Lazdijų turizmo informacinis centras“,

Metelių regioninio parko direkcijoje.

Kūną atpalaiduoti galima kaimo turizmo sodybose esančiose pirtyse bei šilto vandens kubiluose.