VšĮ „Lazdijų turizmo informacinis centras“
Vilniaus g. 1, LT-67106 Lazdijai

Tel. +370 318 66 130
El. p. turizmas@lazdijai.lt

Darbo laikas:
I–IV – 8.00–17.00
V – 8.00–15.45
Pietų pertrauka: 12.00–13.00

Janaslavo k. 10,
LT-67170 Lazdijų r.
Tel. +370 318 51 881
El. p. turizmas@lazdijai.lt

Darbo laikas:
I – VII – 8.00–20.00
Renginių kalendorius

<< spalis, 2020 >>
P A T K P Š S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Metelių regioninio parko Lankytojų centras–gamtos mokykla padės jums atskleisti ne vieną gamtos paslaptį. Čia galėsite apžiūrėti įrengtą ekspoziciją, teleskopu pasižvalgyti po Dusios ežerą ir jo pakrantes.

 

1. DUSIOS EŽERAS

Didžiausias Dzūkijos ir trečias pagal dydį Dusios ežeras, užimantis 2334 ha, dažnai vadinamas Dzūkijos jūra.

 

2. BIJOTŲ–ŠIRVINTO MIŠKŲ GAMTOS PAŽINIMO TAKAIS

Tarp Dusios ir Metelio ežerų, pietrytinėje tarpuežerio dalyje, auga seni Bijotų ir Širvinto miškai. Tarp didžiųjų ežerų yra siauriausia, nesiekianti nė kilometro, smėlingos sausumos dalis. Palei Dusios pakrantę driekiasi Bijotų miškas, o kitoje kelio Meteliai–Seirijai pusėje, palei Metelio ežerą, –  Širvinto miškas. Šiuose miškuose gamtininkai randa ištisą gamtinių kompleksų įvairovę, susiformavusią ant trijų ežerinių terasų: aukščiausioje terasoje lyg smėlio kopas supustytas, šilu apaugusias kaubrų virtines, mirštančius liekaninius ežerėlius ir jų vietoje atsiradusias pelkutes.

Norintiems susipažinti su šių miškų augalija ir gyvūnija, pasigrožėti natūralia gamta, įrengtas gamtinis pažintinis takas. 3,2 km takas prasideda prie Metelių regioninio parko Lankytojų centro-gamtos mokyklos ir veda per Bijotų miško smėlio kaubrų pušynus, pelkutes, Dusios pakrantę. Norintiems susipažinti su Širvinto mišku teks nukeliauti 4,1 km. Metelio ežero terasoje aptiksite šlapiuosius ir plačialapių miškus, kuriuose auga stori šimtamečiai ąžuolai.

 

3. KEMSINĖS PIEVA

Tarp Širvinto ir Metelių kaimo, palei ežerą, žaliuoja Kemsinės pieva. Ilgainiui čia susiformavo šlapių pievų augalija su retomis orchidėjų pievelėmis.

Šlapiuose paežerės viksvynuose peri griciukai, raudonieji tulikai, perkūno oželiai, pilkosios žąsys, pavasarį aidi perinčių gervių trimitai. Gražiausiai pieva atrodo pavasarį, kai sužydi gegužraibės, gegūnės, skiautalūpiai, aidi tilvikinių paukščių balsai.

 

4. DIDYSIS IR DREVĖTASIS ŠIRVINTO ĄŽUOLAI

Šie du ąžuolai auga pakelėje tarp Seirijų ir Metelių ir yra vieni didžiausių parko teritorijoje. Kamieno apimtis siekia 5 m, skersmuo – 1,6 m, aukštis – 35 m. Ąžuolų amžius siekia apie 400 metų.

 

5. KRYŽIŲ ŠVENTOVĖ

Istorinė vieta garsėja stebuklais. Kryžių istorija prasideda nuo 1702 m., kai karo su švedais metu tarp Dusios ir Metelio ežerų buvo apsistojusi etmono Mykolo Servaco Višnioveckio vadovaujama Lietuvos kariuomenė. Belaukiantys priešo lietuviai toje vietoje, kur kariuomenės kapelionas aukojo šv. mišias, pastatė tris kryžius. Ant vieno iš jų buvo pakabinta Barūnų Dievo Motinos paveikslo kopija. Žinia apie prisiartinusią švedų kariuomenę pasiekė besibaigiant mišioms. Po mūšio vietovė atiteko švedams, o Dievo Motinos paveikslą paslėpė vietos gyventojai. Prabėgus keleriems metams, toje vietoje staiga atgavo regėjimą vienas grįžtantis šio mūšio veteranas. Pasklidus žiniai apie stebuklą, žmonės pradėjo čia rinktis ir melstis. 1816 m. šioje vietoje pastatyta koplyčia. 1963 m. sovietinės valdžios nurodymu koplyčia buvo nugriauta, 2000-aisiais atstatyta.

 

6. GIRAITĖS PILIAKALNIS

Piliakalnis datuojamas I tūkstantmečiu. Žmonės pasakoja, esą jame palaidotas kunigaikštis Šarūnas.

 

7. PĖSČIŲJŲ PAŽINTINIS TAKAS PRELOMČIŠKĖS KALVOMIS

3,2 km takas įrengtas šiaurės vakarinėje Dusios ežero pakrantėje. Nuo Padusio kalvų atsiveria įspūdingi vaizdai į Dusios ežerą. Kalvas dengia stepinės pievos. Dekoratyviausios kalvų žolės – lieknoji plukė – pražysta gegužę, o melsvasis gencijonas – vidurvasarį.

Šiaurinėje tako dalyje stūkso Prelomčiškės piliakalnis – XIII amžiuje čia gyvenusių jotvingių palikimas. Tai didžiausias ir įspūdingiausias iš septynių Metelių regioninio parko teritorojoje esančių piliakalnių.

 

8. RINKOTO MIŠKAS

Čia žaliuoja kelių šimtmečių sulaukę ąžuolai, miško puošmenos plačialapės klumpaitės, liepiniai skroblynai, tuščiaviduriai ir tarpiniai rūteniai, retažiedes miglės ir kitos miško retenybės, veši didžiausi Lietuvoje saugomos tripulinės viksvos plotai.